Projekty
Projekt Digitalizujeme školu
V rámci Investice č. 2: Vybavení škol digitálními technologiemi z komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy vynaložila škola finanční prostředky k dosažení cíle č. 172 zakoupením digitálních technologií a vybavení za účelem dálkového studia.
Projekt Škola poznání a vědění
V rámci Operačního programu Jan Amos Komenský na naší škole působí speciální pedagog a školní asistent. Žákům školy je umožněno inovativní vzdělávání zaměřené na vlastní rozvoj a pedagogům větší možnosti v sebevzdělávání.
Základním posláním Nadace Terezy Maxové dětem je umožnit každému dítěti vyrůstat v rodině.
Činnost Nadace Terezy Maxové dětem je zaměřena na následující tři pilíře podpory:
prevence
podpora náhradního rodičovství
kompenzace nedostatků ústavní výchovy
Více o činnosti nadace se dozvíte na www.terezamaxovadetem.cz.
Projekt NPO podpora žáků
Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy
Masarykova základní škola Tanvald je ve školním roce 2021/22 podpořena dotací z projektu "Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy"
Cílem programu je podpořit žáky po distanční výuce a pomoci jim vyrovnat propady ve vzdělání, které mohly při distanční výuce vzniknout. V programu doučování jsou podporováni žáci celé školy zejména v oblastech matematiky, českého, anglického i německého jazyka. Dle potřeb jednotlivých žáků doučujeme také další odborné předměty.
Pomáháme školám k úspěchu
Naší vizí je škola, kde: "Každý žák se učí naplno a s radostí a své učení si řídí."
Tedy škola, kde:
každý žák s potěšením i kriticky užívá texty různého druhu;
panuje kultura příznivá pro učení každého, dětí i dospělých.
Spolupracujeme celkem se 113 školami po celé České republice. Školou vybraní učitelé jsou zapojeni do celorepublikové projektové učící se komunity, využívají pomoci pedagogických konzultantů a silného odborného zázemí projektu. Společně vytváříme a sdílíme know-how a zkušenosti s budováním bezpečné a podnětné kultury pro učení.
Naše škola je zapojena do projektu Desatero pro primární prevenci, který zaštiťuje spolek PreSafe za podpory MŠMT (Projekt č. 2280/2021-3).
Projekt Desatero je zaměřený na primární prevenci rizikového chování u žáků ve věkové kategorii od 12 do 16 let, tedy druhého stupně. Smyslem je aktivně předcházet výskytu rizikového chování u žáků, respektive minimalizovat dopady takového chování.
Projekt cílí na propojení běžné výuky s primární prevencí, a to s podporou desetidílného seriálu, který doplní další edukativní aktivity. Všechny díly seriálu jsou inspirované skutečnými příběhy dětí. Reflektují následující problematiky:
Užívání tabákových výrobků s názvem: Nekouřit je COOL!
Stalkingu s názvem: Umět se bránit je COOL!
Týrání a zneužívání dětí s názvem: Nebýt obětí je COOL!
Užívání návykových látek s názvem: Neexperimentovat je COOL!
Domácího násilí s názvem: Zastavit domácí násilí je COOL!
Alkoholismu s názvem: Nezačít je COOL!
Šikany s názvem: Postavit se šikaně je COOL!
Poruchy příjmu potravy s názvem: Přijmout se je COOL!
Sebepoškozování s názvem: Přijmout pomoc je COOL!
Nelátkových závislostí s názvem: Nebýt závislý je COOL!
Součástí projektu je také on-line kvíz, který účastníci preventivního programu vyplní po shlédnutí jednotlivých dílů, aby si ověřili své znalosti o dané problematice.
Prevence je COOL!
Síťování
Naše škola je zapojena do projektu Síťování základních škol v oblasti čtenářské gramotnosti, jehož realizátorem je Základní škola Dašice (okres Pardubice). Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Projekt si klade za cíl vybudovat síť sdílení zkušeností mezi učiteli základních škol. Tím chce dosáhnout trvalého rozvoje pedagogických kompetencí zapojených učitelů a zvýšení kvality vzdělávání ve školách. Sítě škol fungují okolo jednotlivých center.
Projekt se zaměřuje na boření mýtu, že čtenářská gramotnost se dá rozvíjet pouze v tematické oblasti Jazyk a jazyková komunikace. Proto je určen učitelům prvního i druhého stupně a všech aprobací.
Ve čtvrtém roce projektu vzniklo centrum i na naší škole. Jeho cílem je realizovat pravidelná setkávání učitelů z jiných škol. Jednotlivá setkání budou zaměřena tematicky. Společně budeme mít možnost sdílet zkušenosti z našich pedagogických praxí.
Centrum vedou Bc. Adéla Šeflová a Mgr. Monika Šrýtrová.
Projekt Evropské unie – Šablony III.
V rámci výzvy Šablony III naše škola získá částku 457 642 Kč. Díky dvouletému projektu EU působí na naší škole školní asistentka pro žáky prvního i druhého stupně, která bude úzce spolupracovat s pedagogy a rodinami. Na škole proběhne projektový den s odborníkem podle potřeb dětí. Těšíme se také na návštěvy inspirujících škol.
Projekt Evropské unie – Šablony II.
V rámci výzvy Šablony II naše škola získá částku 1 111 445 Kč. Díky dvouletému projektu EU na škole bude působit asistentka pro žáky druhého stupně, která bude úzce spolupracovat s pedagogy a rodinami. Na škole vznikne čtenářský a badatelský klub, klub deskových a logických her. Těšíme se také na návštěvy inspirujících škol a zajímavé semináře pro pedagogy zaměřené na osobní rozvoj a inkluzi.
Projekt Evropské unie – Ovoce a zelenina do škol
Naše škola se přihlásila do projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Žáci školy dostávají 2x za měsíc zdarma čerstvé ovoce, zeleninu, ovocné a zeleninové šťávy nad rámec pravidelného školního stravování. Cílem tohoto projektu je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny. Ke zvýšení účinnosti projektu „Ovoce a zelenina do škol“ je součástí bezplatná distribuce ovoce a zeleniny do školy podpořena doprovodnými vzdělávacími programy školy. Dále jsou žáci prakticky seznamováni s ovocem a zeleninou v rámci výuky, školními projekty a soutěžemi se zaměřením na ovoce a zeleninu.